foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel/fax: 62 739-20-35
spbogdaj@sosnie.pl

Szkoła Podstawowa

im. Powstańców Wielkopolskich w Bogdaju

Nadanie imienia szkole sprawia, że zyskuje ona swoistą tożsamość, która wyróżnia ją spośród innych szkół na terenie Gminy Sośnie, a także w całym regionie.

Wybierając dla szkoły imię, kierowaliśmy się przekonaniem, iż powinien być to wzór do naśladowania, ściśle związany z historią naszej miejscowości i gminy.

Propozycję dyrektora szkoły p. Beaty Adamczyk, aby podjąć trud nadania imienia szkole, nauczyciele przyjęli na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w sierpniu 2010r. Następnie akceptację zadania wyrazili rodzice oraz uczniowie. Kolejny krokiem było przygotowanie projektu edukacyjnego ,,Szukamy wzorów do naśladowania". Owocem owych poszukiwań były prace plastyczne uczniów, ukazujące sylwetki wybitnych postaci wraz z notatkami biograficznymi uwzględniającymi ważniejsze wydarzenia z ich życia. Prezentacja prac na podsumowaniu projektu zapewne pomogła uczniom w zrozumieniu istoty i celowości nadania imienia szkole. Przeprowadzone glosowanie wśród dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły nie dało jednoznacznego rozwiązania. Wynik został rozstrzygnięty po zamknięciu sondy internetowej, skierowanej do mieszkańców Bogdaju i okolicznych wsi. Zarówno Samorząd Uczniowski, jak Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna przyjęła na patrona szkoły Powstańców Wielkopolskich.

Nie ulega wątpliwości, że przyszły patron Szkoły Podstawowej w Bogdaju spełnia wszystkie przyjęte kryteria, a postawa życiowa uczestników powstania, ich dokonania oraz patriotyzm mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży. Pozwala to oprzeć działania wychowawcze na realnych i historycznie usankcjonowanych wartościach, które na trwałe wpiszą się w tradycję naszej szkoły.

Należy podkreślić, że osoby powstańców są dobrze znane i powszechnie akceptowane przez grono pedagogiczne, uczniów, rodziców szkoły podstawowej oraz lokalnej społeczności. W roku 1983 z okazji 65 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczniowie szkoły pod kierunkiem p. K. Grefling przygotowali uroczystą akademię. Uczestniczyli w niej ówcześni przedstawiciele władz gminy, uczestnicy powstania, kombatanci wojenni, przedstawiciele ZBOWiD-u w Sośniach i Kaliszu, dyrektor ZSG w Sośniach.

Dnia 12 stycznia 2009 nastąpiło podsumowanie projektu edukacyjnego ,,Wkład mieszkańców Bogdaju i gminy Sośnie w odzyskanie niepodległości" w związku z 90-tą rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W murach naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji tej rocznicy. Wśród zaproszonych gości pojawili się: p. Z. Adamczewski- członek ZBOWiD-u, rodziny powstańców, mieszkańcy wsi, rodzice oraz społeczność szkolna. W tym dniu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod patronatem Wójta Gminy Sośnie dotyczący powstania wielkopolskiego . Całość uświetniła wystawa prac plastycznych, ekspozycja mundurów uczestników powstania wielkopolskiego, reprodukcje oraz czasopisma i literatura dotycząca omawianego okresu.

Wychowankowie naszej szkoły od lat czczą pamięć poległych powstańców przygotowując okolicznościowe akademie, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową oraz pochylając się nad Ich mogiłami.

Społeczeństwo oddało hołd poległym w powstaniu mieszkańcom Bogdaju i ufundowało tablicę pamiątkową. Tablica ta została zawieszona na murach kościoła parafialnego jeszcze za życia wielu powstańców. To oni wybrali to miejsce, jako przykład jedności pomiędzy kościołem i Ojczyzną. Pan Marcin Kądziela i Damazy Maciejewski ofiarowali naszej szkole swe mundury i inne pamiątki, aby ukazać swą łączność z miejscowym środowiskiem i tutejszymi ludźmi. Pamiątki te są wyeksponowane w gablotach na holu. Stanowią przykład poszanowania bohaterów i historii naszego regionu oraz Polski.

Wydarzenia związane z powstaniem na naszych terenach przedstawiają się następująco. Jeszcze przed wybuchem powstania w pierwszych dniach grudnia 1918r. skrzyknęła się grupa około 40 mężczyzn , którzy podjęli decyzję o powołaniu Ruchu Powstańczego Wyzwolenia Wsi Bogdaj. Uroczysta przysięgę składali w murach istniejącej szkoły. Na czele ruchu stanął Józef Franc ps.,,Kowal". Powstańcy przejęli jedyny we wsi telefon, znajdujący się w szkole ewangelickiej i obsługiwany przez nauczyciela Karla Klotschke. Wystawiono posterunki wzdłuż dawnej granicy biegnącej na zachód od Bogdaju, między Polska Wodą a Baryczą. Wartownicy kontrolowali ruch na moście nad Polską Wodą. Po 123 latach niewoli Bogdaj ponownie stał się polska wsią. W dniu 15 stycznia 1919r., na wieść o rozlokowaniu się w sąsiednim Granowcu żołnierzy z Grenzschutzu, grupa około 25 uzbrojonych w strzelby powstańców ruszyła z Bogdaju z zamiarem podjęcia walki. Po drodze dołączyło do nich kilku ochotników z Młynika. Kiedy dotarli na miejsce okazało się, że oddział niemiecki wycofał się w nocy pod ostrzałem kompanii odolanowskiej wspartej powstańcami z Granowca.

W styczniu 1919r część powstańców z Bogdaju zasiliła szeregi 12 pułku Strzelców Wielkopolskich, biorąc udział w potyczkach i walkach, między innymi na terenach powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego. Kilku z nich kontynuowało swoją służbę w Wojsku Polskim, walcząc w 1920 r. na froncie bolszewickim. Zachowane źródła i wspomnienia mieszkańców pozwoliły na ustalenie kilkunastu nazwisk powstańców wielkopolskich z Bogdaju i Młynika:

Hipolit Adamczak-BogdajJan Cierpka –BogdajJózef Franz –BogdajLudwik Koryciak- BogdajBolesław Królik – MłynikFranciszek Kurka- BogdajJózef Michalak- BogdajStanisław Paula- BogdajJózef Płókarz- BogdajStanisław Skrzypczak- BogdajSylwester Wrona – BogdajJan Żemełka- BogdajDamazy Maciejewski- BogdajMarcin Kądziela- Bogdaj

Dnia 27 kwietnia 1919r. żołnierze 1 kompanii 1 pułku Strzelców Wielkopolskich, zapobiegając ewentualnemu atakowi Grenzschutzu w rejonie Młynika, zniszczyli most na Polskiej Wodzie.

Znajomość tych wydarzeń to nasz patriotyczny obowiązek, tym bardziej, że uczestniczyli w nim nasi przodkowi. Dlatego młode pokolenie Polaków winne jest hołd tym, którzy oddali życie i zdrowie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Pomysł nadania Szkole Podstawowej w Bogdaju imienia Powstańców Wielkopolskich wyrósł w przekonaniu, że warto wspominać bohaterską przeszłość i pielęgnować ją, bo z niej wyrastamy. W trudnych czasach narastającej przemocy i demoralizacji życia publicznego jest to istotny aspekt w wychowywaniu współczesnego młodego pokolenia. Niezbędne jest więc przybliżanie osobowości, które własnym przykładem dostarczają najlepszych wzorców do naśladowania i stanowią życiowy drogowskaz.

95.rocznicę wybuchu powstania uczciliśmy nadając szkole imię Powstańców Wielkopolskich. To ważne dla społeczności uczniowskiej, jak i lokalnej wydarzenie miało miejsce 14 czerwca 2013r.

Komunikaty

Zebranie 1/2020/2021

Zmiana terminu zebrania!

Dnia 15 września 2020r. (wtorek)

o godz. 16.00

odbędzie się zebranie

z rodzicami.

Prosimy rodziców,

aby stosowali się

w szkole

do ustalonych zasad:

dezynfekcja rąk, zakrywanie ust i nosa maseczką.

Zapraszamy!

1% DLA SZKOŁY

Baner

Realizujemy